OPINIÓ I PROPOSTES · PRESSUPOST MUNICIPAL
Esports a Cubelles: 1,64% del pressupost, i si falla l'empresa externa, es tanquen les pistes
El pressupost d’Esports per al 2026 és de 447.115,05 €, l’1,64% del total municipal. El crèdit que la regidoria pot gastar directament ha caigut un 13,83% en dos anys, mentre el pressupost de l’Ajuntament creixia un 19,60%. Aquesta és la nostra lectura, i cinc propostes concretes.
Àmbit: Diners públics i pressupost · Esports i equipaments municipals · Opinió i propostes · Actualitzat: 2026-07-31
Resposta ràpida
Segons l’Avantprojecte de Pressupostos 2026, el cost total de la política d’Esports de Cubelles -personal, promoció i instal·lacions- és de 447.115,05 €: l’1,64% dels 27.231.699,28 € del pressupost municipal.
Si ens fixem només en el que la regidoria pot gastar directament (sense comptar el personal, que es gestiona des de Recursos Humans), el crèdit operatiu ha passat de 397.769,40 € (2024) a 342.761,56 € (2026): una caiguda de 55.007,84 €, un -13,83%. En el mateix període, el pressupost global de l’Ajuntament ha crescut un +19,60% (de 22.768.476,28 € a 27.231.699,28 €).
La nostra lectura: més enllà de la xifra, el problema de fons és que Esports depèn gairebé per complet de tercers -Recursos Humans per al personal, Espai Públic per als subministraments i les reparacions grans, i una empresa externa per obrir cada dia les instal·lacions. Sota, expliquem les xifres i proposem cinc canvis concrets.
En xifres
447.115 €
Pressupost total d'Esports 2026
L’1,64% dels 27,2 milions d’euros del pressupost municipal total, incloent personal.
-13,83%
Caiguda del crèdit operatiu
De 397.769,40 € (2024) a 342.761,56 € (2026), mentre el pressupost municipal creixia un +19,60%.
150.000 €
Contracte extern més gran de l'àrea
Treballs realitzats per empreses externes: més que tota la nòmina municipal d’Esports junta (104.353 €).
38.300 €
Inversió en instal·lacions 2026
Només un 8,6% del pressupost total: manteniment puntual, no millores estructurals.
La situació, en detall
El pressupost d’Esports es reparteix en tres programes: el 340 («Administració general d’esports», que només conté personal: 104.353,49 €), el 341 («Promoció i foment de l’esport», 238.634,40 €) i el 342 («Instal·lacions esportives», 104.127,16 €).
Dins d’aquest total, el capítol més gran -231.427,16 €, un 51,76%- és despesa corrent i serveis, i inclou la partida més grossa de tota la regidoria: 150.000 € en «treballs realitzats per empreses externes» (bàsicament, la consergeria i el manteniment ordinari del poliesportiu i el camp de futbol, operats per l’empresa Safis Sports SL). És a dir: l’Ajuntament gasta més pagant una empresa externa per obrir i tancar les instal·lacions que en tota la seva pròpia plantilla d’Esports (104.353 €).
A més, els grans subministraments (llum, aigua, gas) i les reparacions estructurals de les instal·lacions esportives no es paguen des del pressupost d’Esports, sinó des de les regidories d’Espai Públic i de Serveis i Manteniment -aquesta última amb un contracte general de manteniment d’edificis (amb l’empresa QTM Facility SL) que ronda els 900.000 € per a tot el municipi, no només per a Esports.
Què diuen els números, sense interpretar-los
- 447.115,05 €: pressupost total d’Esports el 2026 (personal + promoció + instal·lacions), l’1,64% del pressupost municipal (27.231.699,28 €).
- 342.761,56 €: crèdit operatiu (sense personal) el 2026, davant els 397.769,40 € del 2024: -55.007,84 € (-13,83%).
- 104.353,49 €: cost de personal (nòmines i Seguretat Social), Programa 340.
- 150.000 €: partida de treballs realitzats per empreses externes, la més gran de la regidoria.
- 73.034,40 €: subvencions i transferències a clubs i entitats (65.000 € de concurrència + 8.034,40 € al Consell Esportiu del Garraf).
- 38.300 €: inversió en instal·lacions el 2026, repartida en millores menors (21.300 €) i reposició de mobiliari (17.000 €). No hi ha cap projecte de nova infraestructura.
Interpretació
Aquesta és la nostra lectura: el disseny actual converteix la Regidoria d’Esports en un gestor amb molt poc marge de maniobra pròpia. No controla el seu personal (depèn de Recursos Humans), no paga els subministraments dels seus propis equipaments (depèn d’Espai Públic), i el funcionament diari de les instal·lacions -obrir portes, netejar, atendre el públic- depèn íntegrament d’un contracte amb una empresa privada. Si aquest contracte fallés per qualsevol motiu, l’Ajuntament no tindria, avui, capacitat pròpia per mantenir obertes les instal·lacions esportives.
Amb una inversió de només 38.300 € l’any -i sense cap partida per a millores estructurals grans-, sembla raonable preguntar-se si el poliesportiu i el camp de futbol podran seguir funcionant bé a mitjà termini sense una reforma important, o si s’aniran acumulant petits pedaços fins que calgui una intervenció molt més cara i urgent.
Què consta documentalment
- Els imports exactes de cada capítol del pressupost d’Esports 2026.
- Que el crèdit operatiu ha baixat un 13,83% respecte al 2024, mentre el pressupost municipal creixia un 19,60%.
- Que el funcionament diari de les instal·lacions depèn d’un contracte extern amb Safis Sports SL.
Què no consta documentalment
- Un pla de manteniment o de renovació de les instal·lacions esportives a mitjà termini, més enllà de l’any en curs.
- Un pla de contingència públic per si el contracte de consergeria/manteniment no es pogués renovar o fallés.
- Un desglossament que sumi, en un sol document, tot el que costa realment cada equipament (personal, subministraments, manteniment, consergeria), avui repartit entre tres regidories diferents.
Preguntes pendents
No hi ha cap explicació pública d’aquest disseny. Dificulta saber què costa realment cada equipament.
No l’hem trobat publicat. Si existeix, l’Ajuntament el pot fer públic i actualitzarem aquest article.
No consta cap pla de contingència públic. És una pregunta oberta a l’Ajuntament.
QUÈ PROPOSEM DESPRÉS D'ANALITZAR-HO
No proposem retallar cap servei, sinó donar-li a Esports més capacitat real de gestionar el que ja fa. Cinc canvis concrets:
- Publicar el cost total real de cada equipament en un sol document. Sumar, per al Poliesportiu i el Camp de Futbol, el personal, els subministraments, el manteniment i la consergeria -avui repartits entre tres regidories-, perquè es pugui saber què costa realment mantenir cada instal·lació oberta.
- Garantir una partida mínima estable d’inversió, any rere any. En lloc d’un import residual i variable, fixar un percentatge mínim del pressupost d’Esports dedicat a millores estructurals, evitant que tot es limiti a «apagar focs».
- Fer públic un pla de contingència per si falla el contracte de consergeria. Que la ciutadania sàpiga que hi ha un pla B si l’empresa externa que obre i tanca les instal·lacions no pot seguir prestant el servei.
- Aturar la caiguda del crèdit operatiu i vincular-lo al creixement del pressupost municipal. Si el pressupost general de l’Ajuntament creix, sembla raonable que el crèdit operatiu d’Esports no continuï baixant en termes absoluts.
- Explicar públicament el criteri de repartiment de les subvencions a clubs. Detallar com es decideixen els 65.000 € de concurrència competitiva i la subvenció nominativa, perquè el teixit esportiu local sàpiga amb quins criteris es reparteixen els fons.
Fonts, traçabilitat i versió
Anàlisi de l’Avantprojecte de Pressupostos 2026 de l’Ajuntament de Cubelles, Programes funcionals 340 (Administració general d’esports), 341 (Promoció i foment de l’esport) i 342 (Instal·lacions esportives), comparat amb les dades de 2024.
Fitxa/registre: AKE-P-002 · Versió: v1.0 · Data de tall: 2026-07-31 · Estat: Opinió i propostes · Nivell d’evidència: Mitjà-alt (xifres extretes de l’Avantprojecte de Pressupostos 2026; el desglossament intern per capítols és intern i coherent, però pendent de contrastar amb el document oficial complet)

